top of page

Türkiye'de 4 Gün Mesai Olabilir mi? İş Dünyasında Devrim Zamanı

Belçika haftada 4 güne geçti. İngiltere farklı sektörlerden şirketlerin katılımıyla 1 yıl boyunca haftada 4 gün çalışmanın test sürüşünü yaptı. İnsanların kendine ve yaşamda iş dışında yapmak istediklerine ayırdığı gün sayısı 3’e çıktı. Psikolojik anlamda olumlu etkilerinin yanı sıra dinlenmiş ve zihninin farklı yerlerini çalıştırarak işi daha akıllı ve verimli yapmanın yollarını keşfetti. Sonuçlar olumlu değerlendiriliyor.


Bir de Türkiye’deki gerçekliğimize bakalım. Beyaz Yakalı dünyasında mesai kavramının hiçe sayıldığı bu ülkede çalışma günleri haftada 5’ten 4’e nasıl düşer? Elbette bunun için Marshall Goldsmith’in dediği gibi “Bugüne kadar bizi getirenlerin yarına götüremeyeceği” gerçeğini kabul etmek ve “Eski köye yeni adetler getirmek” gerekir.


Ben şahsen rakamlara takılmadan herkesin özgün amacına, değerlerine ve hedeflerine yönelik çalışacağı zamanı ve şekli belirlemesi gerektiğine inananlardan ve bu şekilde çalışanlardanım; yani ben 3-5 gün, 8-12 saat diye hesap yapmadan “zamansız” ve bu “zamanı seçme özgürlüğü”ne inananlardanım. Lakin herkes benim gibi değil. 🙃


Türkiye’de de 4 gün mesai olur. Olması için;

💚 yetişkin davranışına geçip,

💚 diyaloglarımızda kişiselleştirmeyi bir kenara bırakıp işleri konuşursak,

💚 süreçlerimizi ve sistemlerimizi akıllı hale getirip, gereksiz işlerle insanları meşgul etmezsek,

💚 ortak niyet & amaç & değelerde buluşursak,

💚 niyeti, eylemleri ve söylemleriyle insana/şirkete zarar verenlerle yolları ayırırsak…

👍

Comentários


bottom of page