top of page

Büyük İstifa: Kapitalizmin Çöküşü Mü, Yeniden Doğuşu Mu?

Great Resignation (Büyük İstifa) sonuna gelmiş ve tıkanmış bir sistemin; yani Kapitalizmin sonucu.


Kapitalizm sayesinde pek çok yeniliği akıl almayacak sürede hayata geçirdik, daha global hale geldik, dünya ekonomisini daha çok büyüttük. Ancak bu ekonomik büyümede malesef birileri daha zenginleşirken, dünyadaki orta sınıfın erimesine, gelir-refahta ve güç sahipliğinde dengesizliğe sebep oldu.


Bu dengesizlik sonucu da sisteme hizmet eden beyaz ve diğer tüm yakalılar kendinden çok fazla ödün verdi; mutsuz, sağlığı bozuk ve tüm bunların sonucunda da sorgular hale geldi.


Bu sorgulama sonucunda da "ben iş hayatında bir yer edinmek için kendim olmaktan çıkmalı mıyım, bu kadar çok çalışmalı mıyım, bu kadar mutsuz olmalı mıyım?" gibi bir döneme girdi. İş değişimleri hızlandı, istifa edenler ve kendi işini açanlar çoğaldı, yetenekler savaşları arttı.


Kapitalizm'in sonunun geldğini de ben söylemiyorum; World Economic Forum Başkanı, Amerika, Avrupa Başkanları ve İş Dünyasındaki büyük liderler söylüyor. Buna da Great Reset (Büyük Sıfırlama) deniyor. Büyük Sıfırlama, Pandemi ile beraber hızlanmılş olsa da henüz başında sayılırız.


Şimdi oyunda kartlar yeniden dağıtılacak ve gelecekte, kendi özgün varlığından güç almayan, kendi yeteneklerini parlatmayan, kendi kariyerine sahip çıkmayan oyun dışında kalacak. Bu oyuna hazır olmanın yollarından biri Özgür Yakalı olmak. İster bireyler, ister bireylerle beraber sürdürülebilir geleceğe yol almak isteyen şirketler olun; bu konuda çalışmak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

Comentarios


bottom of page