top of page

Büyük & Sessiz İstifadan Esnekliğe ve Özgürlüğe

Beyaz Yakadan Özgür Yakaya dönüşüm yolculuğunda hem birey, hem de şirket boyutunda neler yapılabileceğini 6 Ocak 2022'den bu yana podcast ve sosyal medya içerikleriyle paylaşıyorum.


İçeriklerim ağırlıklı olarak bireylerin özgür iradeleriyle yapacağı seçimlerle nasıl iş hayatında özgün amaçlarını, değerlerini ve yeteneklerini var edebileceklerine yönelik oldu. Çünkü klişe ama güçlü bir gerçek var ki; şikayet ederek, suçlu arayarak, değişim isteyip ama bu değişimin kendisi olmayarak hiçbir şeyi değiştiremediğimiz bir hakikat. O yüzden değişim önce insanın içinde meydana gelir, ve içinde ne varsa dünyaya onu verebilir ve karşılığında da dünyadan onu alabilir.


Bu paylaşımda perspektifi şirketlere kaydırıyorum. Çünkü içinde yaşadığımız kültür bizim düşüncelerimizi, inançlarımızı, davranışlarımızı değiştirme tarafında büyük bir güce sahip.


Hepimizin ortak ama bireysel yaşam görevi 'Kollektifin gücü / alanı içinde bireyin kendi özgün varlığını inşa etmesi' ise, aynı görev yaşamın içinde aslan payına sahip olan iş hayatında da hepimizin için geçerli. Bu bir meydan okuma, bir isyan, bir baş kaldırı değil; bu hepimizin ortak bireysel görevinde birbirine hizmet ettiği bir deneyim.


Çalışanlar pandemi ile beraber isyan etti. Haklılar! Sistem içinde kendi özgün varlıklarını mezara gömerek bir hayat yaşadılar. Bu uyanış neticesinde de Kuzey Amerika'da başlayan dalga tüm dünyaya vurdu: Şimdi şirketler yeteneklerini elde tutmak, onları sadece başka şirketlere değil, başka ülkelere kaçırmamak veya iş hayatında tamamen kaybetmemek için kara kara düşünüyor. Bu kapsamda şirketlerin "Büyük İstifa" ve "Sessiz İstifa" dalgasından nasıl yara almadan kurtulabileceğini 4 boyutta, çözüm önerimle bu dökümanda özetlemeye çalıştım.


Özet diyorum, çünkü bu 4 boyutun da ötesinde yapılacak pek çok şey, geliştirilecek yepyeni çalışma biçimleri ve deneyimleri mevcut. Sizlerin bu konuda fikirleri varsa yorumlarda veya bana mesaj atarak paylaşmanızı çok isterim.
Comments


bottom of page